Dentálna hygiena 

Profesionálna dentálna hygiena je špecializovaný odbor, ktorý má preventívny aj liečebný charakter. Jej cieľom je predchádzať ochoreniam dutiny ústnej, akými sú najmä zubný kaz, zápal ďasien (gingivitída) alebo ochorenia parodontu ( parodontitída). Dentálna hygiena je najúčinnejšia a najlacnejšia forma prevencie. Je neodmysliteľnou súčasťou v starostlivosti o orálne zdravie a má nezastupiteľné miesto v prevencií, pretože nejde iba o odstránenie zubného kameňa alebo kozmetickú úpravu ako sa mnohí domnievajú. Ak sa nám totiž pravidelne niekto pozerá do úst, výrazne tým znižuje riziko, že sa nám zrazu ,,z ničoho” objaví v ústach problém so zubami prípadne s ďasnami. Správnou starostlivosťou a pravidelnými návštevami svojej dentálnej hygieničky a zubára si tak vytvárate zdravé prostredie v ústach, nevhodné pre množenie sa zlými baktériami. Krásny úsmev, ale hlavne zdravý dodá človeku nielen sebavedomie ale zníži mu aj finančné náklady na zubnú starostlivosť. Pretože čisté a zdravé zuby sa nekazia.



DENTÁLNA HYGIENA NIE JE LUXUS, ALE DOLEŽITÁ PREVENCIA

5 príznakov, ktoré signalizujú nedostatočnú starostlivosť o chrup:

  • žltý povlak na zuboch
  • tmavé pigmenty na zuboch
  • krvácajúce ďasná
  • nepríjemný zápach z úst
  • obnažujúce sa zubné krčky

Kto môže podstúpiť dentálnu hygienu?

Dentálna hygiena je vhodná pre každého pacienta. Odporúča sa podstúpiť ju pred stomatologickým ošetrením. Podstúpiť ju môžu aj tehotné ženy, nielenže je povolená, je dokonca vysoko odporúčaná. Tehotné ženy by ju mali absolvovať v druhom trimestri tehotenstva. Počas tehotenstva totiž dochádza k viacerým zmenám v tele ženy. Hormonálne zmeny, úbytok vápnika, minerálov a iných živín , to všetko môže ovplyvniť stav zubov budúcej mamičky. Tehotné ženy sú tiež náchylnejšie na vznik zápalov, čo môže mať negatívny vplyv nielen na mamičku ale aj na dieťatko. Na dentálnu hygienu by mali počas tehotenstva prísť minimálne 2x. A tiež by sme nemali zabúdať na dentálnu hygienu u detí. Správnou technikou a pravidelnými návštevami dentálnej hygieny aspoň 1x ročne (ideálne 2x ročne) predchádzate mnohým problémom a hlavne získate zdravý a krásny úsmev.




Priebeh ošetrenia pacienta v ambulancií Dental Health:

  • vstupné vyšetrenie, anamnéza, röntgenová snímka doležitá kvôli správnej diagnostike (pokiaľ má pacient k dispozícií RTG snímku je vhodné si ju priniesť so sebou na ošetrenie)
  • klinické vyšetrenie - výplach ústnou vodou,vyšetrenie stavu chrupu, stavu hygieny, parodontu, implantátov a tkanív v jeho okolí.
  • detekcia povlaku - zviditeľní pacientovi zubný povlak a problémové oblasti.
  • motivácia a inštruktáž - poučenie pacienta o hygiene v oblasti ústnej dutiny, inštruktáž pomôckami ( dentálna niť, medzizubná kefka, zubná kefka, jednozväzková kefka podľa individualných potrieb pacienta).
  • airflow / perioflow (pieskovanie) - odstránenie biofilmu, pigmentácií a čerstvo kalcifikovaného zubného kameňa nad ďasnom aj pod ďasnom za použitia najjemnejšich práškov.
  • ultrazvuk - odstránenie zbytkov zubného kameňa pomocou ultrazvukového prístroja a šetrných ultrazvukových koncoviek nad aj pod ďasnom, v okolí implantátov a na zubných náhradách, dočistenie ručnými nástrojmi (Graceyho kyretami).
  • kontrola - finálna kontrola zostávajúceho biofilmu, kontrola odstránenia zubného kameňa, prekontrolovanie prítomnosti zubných kazov.
  • fluoridácia - aplikácia dentálnych gélov/lakov, ako prevencia proti zubnému kazu a na posilnenie zubnej skloviny. 
  • recall - nastavenie recall plánu podľa typu pacienta